Intros and Q&As

All subject to change

Thursday 16 June

10:00-11:30 – Edinburgh Schools Film Competition: Primary
Introduction: Nicola Kettlewood

18:00-20:00 – Kim Cattrall: In Person
Introduction and Discussion: Mark Adams, Kim Cattrall, Siobhan Synnot (Journalist)

18:10-19:45 – The Fundamentals of Caring
Introduction: Diane Henderson, Rob Burnett
Q&A: Diane Henderson, Rob Burnett

18:10-19:25 – BUGS
Introduction and Q&A: Andreas Johnsen, Ben Reade, Sonja Henrici (Scottish Documentary Institute)
Mealworm Tasting: Craig Macfarlane

18:20-19:50 – Starfish
Introduction and Q&A: Mark Adams, Bill Clark, Tom Riley

18:20-20:05 – Danger: Diabolik
Introduction: David Cairns

20:35-22:20 – Suntan
Introduction and Q&A: Rod White, Argyris Papadimitropoulos

20:35-22:05 – Macbeth Unhinged
Introduction and Q&A: Jonny Murray, Angus Macfadyen, Harry Lennix, Daven Ralston, Kevin McNally

20:40-22:05 – Burden
Introduction and Q&A: Timothy Marrinan, Richard Dewey

20:40-22:20 – Ken and Kazu
Introduction and Q&A: David Sorfa, Shinsuke Kato, Shuna Iijima, Takuya Sugiyama, Hiroshi Shoji

20:50-22:20 – Mother (Ema)
Introduction and Q&A: Mark Adams, Leana Jalukse

20:55-22:35 – Lost in France
Introduction and Q&A: Neil Fox, Niall McCann

20:55-22:10 – Mom & Me
Introduction and Q&A: Lucy Rosenstiel, Ken Wardrop

23:10-01:10 – Modesty Blaise
Introduction: David Cairns

Friday 17 June

10:00-11:30 – Edinburgh Schools Film Competition: Secondary
Introduction: Nicola Kettlewood

15:35-16:30 – Bridging the Gap: Women
Introduction and Q&A: Introduction: Diane Henderson

18:00-19:30 – Betty Blue (37°2 le matin)
Extended Introduction: Jim Hickey, Jean-Jacques Beineix
Betty Blue (37°2 le matin): Martha McGill

18:00-19:35 – Shorts 1: Sign Language
Introduction and Q&A: Lydia Beilby, Melissa Kent, Scott Robertson, Rory Alexander Stewart (Rory Stewart Films), Andrew Oldbury, Gavin Scott Whitfield, Kimberley Warner, Kal Weber, Ewen Bremner, David Jack, Alex Livingstone, Tracey Fearnehough , Holger Mohaupt (Room 8 Studio)

18:00-19:30 – Mother (Ema)
Introduction and Q&A: David Sorfa, Leana Jalukse

18:10-19:30 – My Feral Heart
Introduction and Q&A: Ian Hoey

18:10-19:50 – Slash
Introduction and Q&A: Jonny Murray, Clay Liford

18:15-19:40 – Burden
Introduction: Timothy Marrinan, Richard Dewey
Q&A: Richard Dewey, Yung Kha (Dogwoof)

18:15-19:45 – Sand Storm
Introduction and Q&A: Diane Henderson, Elite Zexer

18:20-19:45 – The Library Suicides
Introduction and Q&A: Mark Adams, Euros Lyn

18:25-19:50 – Santoalla
Introduction and Q&A: Xose Ramon Rivas, Daniel Mehrer (What Delicate Pictures), Andrew Becker

20:30-22:15 – Angry Indian Goddesses
Introduction: Nalin Pan (Monsoon Films Private Limited)
Q&A: Jessie Moroney, Nalin Pan (Monsoon Films Private Limited)

20:35-22:30 - The Correspondence (La corrispondenza)
Introduction and Q&A: Mark Adams, Shauna Macdonald

20:40-22:15 – History’s Future
Introduction and Q&A: Rod White, Fiona Tan, Jonathan Romney

20:40-22:10 – Bigger Than The Shining
Introduction and Q&A: Harriet Warman, Mark Cousins (4 Way Pictures)

20:45-22:10 – The Islands and the Whales
Introduction: Mike Day (Intrepid Cinema), Noe Mendelle (Scottish Documentary Institute)
Q&A: Mike Day (Intrepid Cinema), Noe Mendelle (Scottish Documentary Institute), Prof. Pal Weihe

20:45-22:25 – Ken and Kazu
Introduction and Q&A: David Sorfa, Shinsuke Kato, Shuna Iijima, Takuya Sugiyama, Hiroshi Shoji

20:50-22:20 – Moon Dogs
Introduction and Q&A: Diane Henderson, Philip John, Anton Newcombe, Kathy Speirs

20:55-22:20 – Brakes
Introduction: Jonny Murray, Mercedes Grower (Objective Productions)
Q&A: Jonny Murray

23:25-01:15 – The Rezort
Extended Introduction: Diane Henderson, Dougray Scott, Steve Barker

Saturday 18 June

13:30-14:45 – BUGS
Introduction and Q&A: Andreas Johnsen, Ben Reade

13:30-15:10 – Slash
Introduction and Q&A: Jonny Murray, Clay Liford

13:45-15:10 – Shorts 2: Fragments of the City
Introduction and Q&A: Lydia Beilby, Lotte Schreiber, Leonor Teles, Filipa Reis

14:00-15:45 – Finding Dory
Introduction: Mark Adams, Ian Megibben

15:40-17:10 – Moon Dogs
Introduction and Q&A: Mark Adams, Philip John, Kathy Speirs

15:45-17:00 – War and Peace of Mind
Introduction and Q&A: Neil Fox, Ari Matikainen

16:00-18:00 – Diva
Extended Introduction: Jim Hickey, Jean-Jacques Beineix, Dominique Pinon

16:00-17:10 – Shorts 3: Flaming Creatures
Introduction and Q&A: Lydia Beilby, Maja Borg, Ruth Reid, Anna Linder

16:10-17:20 – The Fits
Introduction and Q&A: Flip Kulakiewicz, Anna Rose Holmer

18:00-19:35 – Sticky Notes
Introduction and Q&A: Jonny Murray, Amanda Sharp

18:05-19:45 – The Lovers and the Despot
Introduction and Q&A: Rod White, Ross Adam, Robert Cannan

18:05-19:30 – My Feral Heart
Introduction: Ian Hoey
Q&A: Ian Hoey

18:15-20:05 – Brothers
Introduction: Mark Adams, Aslaug Holm
Q&A: Xose Ramon Rivas, Aslaug Holm

18:20-19:50 – The White King
Introduction and Q&A: Mark Adams, Jonathan Pryce, Alex Helfrecht, Jörg Tittel, Lorenzo Allchurch, Agyness Deyn, Ólafur Darri Ólafsson

19:30-21:25 – Highlander
Introduction: Diane Henderson, Clancy Brown
Q&A: Diane Henderson, Clancy Brown

20:30-22:00 - Dominique Pinon: In Person
Introduction: Mark Adams
Dominique Pinon: In Person: Dominique Pinon, Jean-Jacques Beineix, Jonathan Romney

20:35-22:25 – The Rezort
Extended Introduction: Diane Henderson, Steve Barker, Dougray Scott

20:35-22:30 – The Childhood of a Leader
Introduction: Jonny Murray, Brady Corbet
Q&A: Jonny Murray, Brady Corbet

20:40-22:25 – Suntan
Introduction: Rod White, Argyris Papadimitropoulos
Q&A: Rod White, Argyris Papadimitropoulos

20:45-22:10 – 2 Nights till Morning
Introduction: Neil Fox, Mikko Kuparinen
Q&A: Neil Fox, Mikko Kuparinen

20:45-22:20 – Adult Life Skills
Introduction: Paul Shearer
Q&A: Paul Shearer

20:50-22:25 – Sick
Introduction: Flip Kulakiewicz, Hrvoje Mabi?
Q&A: Flip Kulakiewicz, Hrvoje Mabi?

20:50-22:45 – Parched
Introduction: Jessie Moroney, Leena Yadav
Q&A: Jessie Moroney, Leena Yadav

20:55-22:30 – Maggie’s Plan
Introduction: Mark Adams, Rebecca Miller
Q&A: Mark Adams, Rebecca Miller

23:20-01:00 – Barbarella
Introduction: David Cairns

Sunday 19 June

10:30-12:15 – Tintin and the Mystery of the Golden Fleece
Introduction: Niall Fulton
Tintin and the Mystery of the Golden Fleece (Tintin et le mystère de la Toison d'Or): Martha McGill

13:10-15:15 – Playtime
Introduction: Diane Henderson, Philippe Gigot

13:15-14:40 – 2 Nights till Morning
Introduction: Neil Fox, Mikko Kuparinen
Q&A: Neil Fox, Mikko Kuparinen

13:25-14:50 – The Islands and the Whales
Introduction: Mike Day (Intrepid Cinema), Noe Mendelle (Scottish Documentary Institute)
Q&A: Mike Day (Intrepid Cinema), Noe Mendelle (Scottish Documentary Institute)

15:30-17:05 – Adult Life Skills
Introduction and Q&A: Mark Adams

15:35-17:10 – Sick
Introduction and Q&A: Flip Kulakiewicz, Hrvoje Mabi?

15:55-17:20 – Chicago Boys
Introduction and Q&A: Xose Ramon Rivas, Rafael Valdeavellano (La Ventana Cine), Carola Fuentes, Bettina Oebel (LOOKS Distribution GmbH)

16:00-17:30 – The White King
Introduction and Q&A: Mark Adams, Alex Helfrecht, Jörg Tittel, Agyness Deyn

16:05-17:15 – Shorts 4: Other Planes
Introduction and Q&A: Lydia Beilby, Azadeh Navai, Filmmaker, Nathan Meier, Demelza Kooij (Liverpool John Moores University), Lars Koens, Anne Murat, David Bart (Red Star Cinema), Jessica Sarah Rinland, Jonathan Portlock

16:15-17:50 – Trainspotting
Introduction: Diane Henderson

18:00-19:40 – The Olive Tree
Introduction and Q&A: Rod White, Iciar Bollain, Paul Laverty (Sixteen Films)

18:05-19:40 – Halal Love (and Sex)
Introduction and Q&A: Paul Shearer, Assad Fouladkar

18:05-19:35 – Bannan
Introduction and Q&A: Mairead Hamilton, Laura MacLennan, Chris Young (Young Films), Tony Kearney, Ellen MacDonald, Mairi MacLennan, Patsi MacKenzie, Meredith Brook Young

18:10-20:05 – The Childhood of a Leader
Introduction and Q&A: Mark Adams, Brady Corbet

18:10-19:35 – Brakes
Introduction and Q&A: Jonny Murray, Mercedes Grower (Objective Productions)

18:15-19:50 – The Mine
Introduction and Q&A: Introduction: Neil Fox, Aleksi Salmenperä

18:15-19:50 – Harold and Lillian: A Hollywood Love Story
Introduction: Daniel Raim, Jennifer Raim
Q&A: Paul Shearer, Daniel Raim, Jennifer Raim

18:20-19:50 – American Hero
Introduction and Q&A: Ian Hoey, Nick Love (Vertigo Films)

18:25-20:10 – Subway
Introduction: Niall Fulton

20:40-22:15 – Bliss!
Introduction and Q&A: David Sorfa, Rita Osei (Sugar & Water Films), Helene Muddiman

20:40-22:05 – Firstborn
Introduction and Q&A: Ian Hoey, Nirpal Bhogal

20:40-22:40 – The Love Witch
Introduction and Q&A: Harriet Warman, Anna Biller

20:45-22:15 – Sand Storm
Introduction and Q&A: Diane Henderson, Elite Zexer, Maya Dreifuss

20:45-22:10 – Santoalla
Introduction and Q&A: Xose Ramon Rivas, Daniel Mehrer (What Delicate Pictures), Andrew Becker

20:50-22:15 – Gary Numan: Android in La La Land
Introduction and Q&A: Lucy Rosenstiel, Steve Read, Rob Alexander (perfectmotion), Richard Warden (Middlefish Films)

20:50-22:00 – The Fits
Introduction and Q&A: Flip Kulakiewicz, Anna Rose Holmer

20:55-22:30 – Pikadero
Introduction and Q&A: Jonny Murray, Karel Dolak (Screen Academy Scotland, a Skillset Film & Media Academy), Ben Sharrock (Caravan Cinema), Irune Gurtubai (Caravan Cinema)

23:40-01:05 – Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance
Introduction: Niall Fulton
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance (Kozure ôkami: Ko wo kashi ude kashi tsukamatsuru): Mariella Pacey

Monday 20 June

11:00-13:00 – Understanding Cinema
Introduction: Nicola Kettlewood

18:00-19:40 – 24 Weeks
Introduction and Q&A: Marjolein den Bakker, Anne Zohra Berrached, Julia Kropf

18:00-19:30 – Bliss!
Introduction and Q&A: David Sorfa, Rita Osei (Sugar & Water Films), Helene Muddiman

18:05-19:35 – The Carer
Introduction and Q&A: Amber Wilkinson

18:05-19:55 – Take Down
Introduction and Q&A: Diane Henderson, Jim Gillespie

18:10-19:50 – The Lovers and the Despot
Introduction and Q&A: Rod White, Ross Adam, Robert Cannan

18:15-19:55 – Brahman Naman
Introduction: Mark Adams
Q&A: Mark Adams, Naman Ramachandran

18:15-19:40 – Lapland Odyssey 2
Introduction and Q&A: Neil Fox, Tommi Liski, Teppo Airaksinen

18:20-19:50 – American Hero
Introduction and Q&A: Ian Hoey

18:30-19:45 – Black Box Shorts 1: In the Body of Technology
Introduction and Q&A: Kim Knowles

20:35-22:00 – Cheer Up
Introduction and Q&A: Neil Fox, Christy Garland

20:35-22:05 – A Patch of Fog
Introduction and Q&A: Rod White, Stephen Graham, Conleth Hill, Matthias Pilz

20:45-22:45 – The Love Witch
Introduction and Q&A: Mark Adams, Anna Biller

20:45-22:15 – Forsaken
Introduction and Q&A: Brian Cox, Cory Townsend

20:50-22:05 – Twice upon a Time
Introduction and Panel Discussion: Xose Ramon Rivas, Niam Itani (placeless films), Sara Maamouri, Vidya Santhanam, Suad Bushnaq

20:55-22:05 – Shorts 5: Radical Transmissions
Introduction and Q&A: Lydia Beilby, Patrick Campbell (Nakba FilmWorks), Miryam Charles, Ja'Tovia Gary, Emilie Sabath

21:00-22:45 – Golgo 13
Introduction: Niall Fulton
Golgo 13: Mariella Pacey

21:05-22:35 – Black Box Shorts 2: Earthly Matters
Introduction and Q&A: Kim Knowles

23:30-00:55 – Firstborn
Introduction: Mark Adams, Nirpal Bhogal

Tuesday 21 June

09:45-15:30 – Media Day 1
Intro: Nicola Kettlewood
Session 1: BBFC, Lucy Brett: Lucy Brett
Q&A: Raisah Ahmed (Glasgow Media Access Centre (GMAC))
Q&A: Christy Garland

14:00-15:10 – War and Peace of Mind
Introduction and Q&A: Neil Fox, Ari Matikainen

16:15-17:40 – International Animation
Introduction and Q&A - Iain Gardner, Jane Mumford, Kaspar Hensel, Hanka Nováková, Jan Stehlik

18:00-20:05 – Merry Christmas Mr. Lawrence
Introduction: Diane Henderson

18:00-19:30 – Sixty Six
Introduction and Q&A: Kim Knowles, Lewis Klahr

18:05-19:35 – The Carer
Introduction and Q&A: Amber Wilkinson

18:10-19:35 – Diving into the Unknown
Introduction and Q&A: Neil Fox, Juan Reina, Juho Harjula

18:15-19:30 – Shorts 6: Voices from the Wilderness
Introduction and Q&A: Lydia Beilby, Jessica Sarah Rinland

18:20-20:00 – Viva
Introduction and Q&A: Lucy Rosenstiel, Paddy Breathnach

18:25-20:20 – Mauvais sang (The Night Is Young)
Introduction: Niall Fulton

20:30-22:00 – Jeremy Thomas: In Person
Jeremy Thomas: In Person: Jonny Murray, Jeremy Thomas (HanWay Films)

20:30-22:20 – Take Down
Introduction: Jim Gillespie
Q&A: Mark Adams, Jim Gillespie

20:35-21:55 – Seat in Shadow
Introduction and Q&A: Amber Wilkinson, Henry Coombes, Jonathan Leslie, David Liddell

20:40-22:20 – The Olive Tree
Introduction and Q&A: Rod White, Iciar Bollain, Paul Laverty (Sixteen Films)

20:40-22:30 – Shepherds and Butchers
Introduction and Q&A: David Sorfa, Oliver Schmitz

20:50-22:25 – The Man Who Was Thursday
Introduction and Q&A: Ana Ularu, Balazs Juszt (Beacon International), Adam Balazs

20:50-22:20 – Yoga Hosers
Introduction and Q&A: Diane Henderson, Kevin Smith (Moxie Pictures), Harley Quinn Smith

20:50-22:15 – Gary Numan: Android in La La Land
Introduction and Q&A: Lucy Rosenstiel

21:05-22:20 – Black Box Shorts 1: In the Body of Technology
Introduction and Q&A: Kim Knowles

23:30-01:05 – Baba Yaga
Introduction: Niall Fulton

Wednesday 22 June

09:45-15:30 – Media Day 2
Intro: Nicola Kettlewood
Q&A: Wilma Smith (Mine Horse Pictures)
Intro: Flip Kulakiewicz
Q&A: Flip Kulakiewicz, David Blair

13:35-15:00 – Cheer Up
Introduction and Q&A: Neil Fox, Christy Garland

15:50-17:15 – Lapland Odyssey 2
Introduction: Neil Fox, Tommi Liski, Teppo Airaksinen

16:15-17:40 – The McLaren Award: New British Animation 1
Introduction and Q&A: Iain Gardner

18:00-19:50 – Lowlife Love
Introduction and Q&A: Ian Hoey, Eiji Uchida

18:00-19:15 – Tectonic Plate
Introduction and Q&A: Kim Knowles, Mika Taanila

18:00-19:35 – Pikadero
Introduction and Q&A: Flip Kulakiewicz, Karel Dolak (Screen Academy Scotland, a Skillset Film & Media Academy), Ben Sharrock (Caravan Cinema), Irune Gurtubai (Caravan Cinema)

18:05-19:55 – The Colony
Introduction and Q&A: Mark Adams, Florian Gallenberger

18:10-19:35 – Kids in Love
Introduction and Q&A: Diane Henderson

18:10-19:40 – Aloys
Introduction and Q&A: Rod White, Tobias Nolle

18:10-19:30 – Seat in Shadow
Introduction and Q&A: Amber Wilkinson, Henry Coombes

18:15-19:40 – Chicago Boys
Introduction and Q&A: Introduction: Xose Ramon Rivas, Rafael Valdeavellano (La Ventana Cine), Carola Fuentes

18:20-19:40 – Shorts from Finland: Kaleidoscope!
Introduction and Q&A: Lydia Beilby, Anastasia Lobkovski, Niina Vornanen, Katri Vanhatalo, Ali Murray (Ali Murray Sound), Ileana Iacobescu, Aino Lappalainen, Lauri Danska, Tom Osborn, Sanna Liljander

18:30-20:30 – La Femme Nikita
Introduction: Niall Fulton

20:30-22:25 – Families
Introduction and Q&A: Jean-Paul Rappeneau, Richard Mowe (The Culture Studio)

20:30-22:00 – Kevin Smith: In Person
Introduction: Diane Henderson
Kevin Smith: In Person: Diane Henderson, Kevin Smith (Moxie Pictures), Harley Quinn Smith

20:35-21:55 – Pale Star
Introduction and Q&A: Mark Adams

20:45-22:35 – Away
Introduction and Q&A: Jonny Murray, Richard Turner (ratio:film), Michael Knowles, Terry Stone , David Blair

20:50-22:05 – Cinema, Mon Amour
Introduction and Q&A: Dallas King, Alexandru Belc

21:05-22:35 – Black Box Shorts 2: Earthly Matters
Introduction and Q&A: Kim Knowles

23:30-01:00 – Friday Foster
Introduction: Niall Fulton

Thursday 23 June

15:50-17:15 – Diving into the Unknown
Introduction and Q&A: Neil Fox, Juan Reina, Juho Harjula

16:10-17:25 – Cinema, Mon Amour
Introduction and Q&A: Xose Ramon Rivas, Alexandru Belc

16:15-17:45 – The McLaren Award: New British Animation 2
Introduction and Q&A: Iain Gardner

18:00-19:45 – Batman: The Movie
Introduction: Niall Fulton, Kevin Smith (Moxie Pictures)
Staff Attending: Niall Fulton

18:05-19:25 – A Reykjavik Porno
Introduction and Q&A: Jonny Murray

18:10-19:45 – White Island
Introduction: Rod White, Leo Pearlman, Benjamin Turner, Billy Boyd, Ali Boyd, Francesca Cerreta
Q&A: Rod White

18:10-19:25 – Regrouping
Introduction and Q&A: Kim Knowles, Lizzie Borden

18:15-19:50 – My Name Is Emily
Introduction and Q&A: Diane Henderson, Simon Fitzmaurice

18:25-19:55 – Ithaca
Introduction and Q&A: Mark Adams, Meg Ryan

20:30-22:00 – Regrouping: Experimental Films from the ‘60s and ‘70s
Introduction: Kim Knowles

20:35-21:55 – Pale Star
Q&A: Mark Adams

20:40-22:30 – Lowlife Love
Introduction and Q&A: Jonny Murray, Eiji Uchida

20:50-22:55 – Les amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge)
Introduction: Niall Fulton

23:20-01:05 – Holidays
Introduction: Diane Henderson, Kevin Smith (Moxie Pictures), Harley Quinn Smith

Friday 24 June

15:35-17:10 – My Name Is Emily
Introduction and Q&A: Diane Henderson, Simon Fitzmaurice

15:45-17:35 – Five Animated Years of Will Anderson and Ainslie Henderson
Introduction and Discussion: Iain Gardner, Will Anderson, Ainslie Henderson

18:00-19:30 – The Founders
Introduction and Q&A: Harriet Warman

18:00-19:30 – Shadow World
Introduction: Tamara Van Strijthem (Take One Action Film Festival)
Q&A: Tamara Van Strijthem (Take One Action Film Festival), Andrew Feinstein

18:05-19:55 – Neither Wolf Nor Dog
Introduction and Q&A: Ian Hoey, Steven Lewis Simpson (Roaring Fire Film Production Ltd), Christopher Sweeney

18:15-19:55 – Deep Water
Introduction: Rod White, Joan Schenkar

18:25-19:50 – Jet Trash
Introduction and Q&A: Jonny Murray, Charles-Henri Belleville (Brotherhood Films Ltd), Robert Sheehan, Sofia Boutella

20:30-21:45 – Regrouping
Introduction and Q&A: Kim Knowles, Lizzie Borden

20:35-21:55 – A Reykjavik Porno
Introduction and Q&A: Jonny Murray

20:45-22:30 – Fast Convoy
Introduction and Q&A: Ian Hoey, Frederic Schoendoerffer

23:30-00:55 – Belladonna of Sadness
Introduction: Mark Adams

Saturday 25 June

12:00-13:50 – Neither Wolf Nor Dog
Introduction and Q&A: Ian Hoey, Steven Lewis Simpson (Roaring Fire Film Production Ltd), Christopher Sweeney

13:20-15:05 – Scottish Shorts
Introduction and Q&A: Diane Henderson

14:35-16:05 – Regrouping: Experimental Films from the ‘60s and ‘70s
Introduction: Kim Knowles

15:20-17:10 – Away
Introduction and Q&A: David Sorfa, Richard Turner (ratio:film), David Blair

16:00-17:54 – Popeye
Introduction: Niall Fulton

16:40-17:55 – Black Box Shorts 3: Rituals of Transformation and Discovery
Introduction and Q&A: Kim Knowles, Johannes Gierlinger, Eva Sommer

16:50-18:05 – The Talented Miss Highsmith: What She Did for Love
Introduction: Rod White, Joan Schenkar
Lecture with PPT: Joan Schenkar

18:00-19:30 – Yoga Hosers
Introduction and Q&A: Diane Henderson, Kevin Smith (Moxie Pictures), Harley Quinn Smith

18:05-19:35 – Little Sister
Introduction and Q&A: Ian Hoey, Zach Clark (Little Sister, LLC)

18:10-19:45 – Tiger Raid
Introduction: Mark Adams, Simon Dixon, Gareth Coulam Evans, Aprov Baxi, Tom Austin

18:15-19:55 – Mammal
Introduction and Q&A: Neil Fox, Rebecca Daly

18:35-20:35 – Carol
Introduction: Rod White, Joan Schenkar

18:45-20:00 – Black Box Shorts 4: Reflections on a Journey
Introduction and Q&A: Kim Knowles, Nathaniel Draper, Benj Draper, Cassandra Celestin, Aaron Khandros

20:45-22:30 – Holidays
Introduction: Diane Henderson, Kevin Smith (Moxie Pictures), Harley Quinn Smith

20:55-22:20 – Jet Trash
Introduction and Q&A: Jonny Murray, Charles-Henri Belleville (Brotherhood Films Ltd), Robert Sheehan, Sofia Boutella

Sunday 26 June

14:10-15:25 – Black Box Shorts 3: Rituals of Transformation and Discovery
Introduction and Q&A: Kim Knowles, Johannes Gierlinger, Eva Sommer

15:35-17:25 – Flash Gordon
Introduction: Niall Fulton

15:40-17:10 – Shadow World
Introduction and Q&A: Xose Ramon Rivas, Andrew Feinstein

15:55-17:35 – Mammal
Introduction: Neil Fox

16:10-17:25 – Black Box Shorts 4: Reflections on a Journey
Introduction and Q&A: Kim Knowles, Aaron Khandros, Benj Draper, Nathaniel Draper, Cassandra Celestin

17:15-19:20 – Whisky Galore!
Introduction: Mark Adams, Ken Hay, James Cosmo

18:15-19:55 – Whisky Galore! (Belmont Filmhouse, Aberdeen)
Introduction: Colin Farquhar

20:45-22:25 – Whisky Galore!
Introduction: Mark Adams

2016 Festival Diary:
June

M T W T F S S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Click on a day to highlight movies on that day.

Films by Continent

Map

Share this page

Share this Film Festival page with your friends and family.

Find Films By Strand

EIFF is split into Strands. Use them to help find your films.

What are the strands?

Featured Trailer